Ha bicajozol, ha gyalogolsz, ha kocsikázol biztosan találkoztál már kivilágítatlan bringásokkal, népies nevükön Ninjákkal. Évről évre javul a helyzet, egyre menőbb világítási rendszereket lehet beszerezni és ami talán a legfontosabb, hogy egyre elérhetőbb áron juthatsz hozzá a környezetkímélő motyókhoz is. Ezeket szeretném bemutatni. A "hagyományos" elemes rendszerekről most nem ejtek szót.
Ha csak nem te állítod elő az energiát, akkor a rendszered nem, vagy csak kevésbé környezetbari.
Valahogy így indult a történet. Ez a rendszer bár nem hatékony, de eléggé köribari.
Ezután következett a dinamós korszak. Ez ugye az a világítás, ami fényerősséggel és visító hanggal jelzi a haladó jármű sebességét is. Jó kis rendszer ez, bár sokan ellenzik, de az idő a dinamós rendszert igazolta, így fennmaradt sőt fejlődik is folyamatosan.
A dinamós rendszernek létezik már rejtett verziója is, ez az agydinamó. Egyik legnépszerűbb darab itthon a Shimano Nexus, vagy Alfine rendszere. Ezt már hívhatjuk megújuló energiaforrásnak, mivel itt 100% te termeled meg a fényességet. A rendszernek egy hátránya van, mégpedig az, hogy a konstrukciójából adódóan fékezi az első kereket némileg. Ebben az esetben ez a rendszer negatívuma, ami szinte eltörpül a pozitívumok mellett.
Az USB-ről tölthető lámpák is egyre népszerűbbek. Bár az energia itt is fosszilis hordozók által lesz megteremtve, legalább a lemerült telepekkel nem szennyezzük a környezetünket. A lámpák hatásfoka igen jó, így nem kell mindennap töltened, a merülési fázist külön visszajelző mutatja.
Elérkeztünk a legmodernebb megújuló energiát használó világítási rendszerhez, ezek a mágneses indukciós lámpák. A szerkezet rém egyszerű, működése hasonló a dinamóhoz, azzal a különbséggel, hogy ez a rendszer súrlódásmentes és hangtalan. Létezik már belőle olyan kivitel is aminek fényében biztonságosan belátod az utat is. Egyszeri beruházás, megtérül az ára, véded a környezetet, megvan a napi jó cselekedet. Ja és tuti nem hagyod otthon.
Prizma, macskaszem. Méltatlanul népszerűtlen ez az egyszerű, de zseniális találmány. A közlekedésbiztonsági szempontból a küllőprizma, reflexcsíkos külső gumi, vagy a fényvisszaverős küllőropi szerintem kiemelt fontosságú. Köszönhetően a lobbiszervezetek (MK) munkájának, elfogadott lettek ezen kiegészítők is, nemcsak a borostyánszínű prizma. Ami még kötelező és erősen ajánlott az az első fehér és hátsó piros prizma. Hogy megértsük a prizma fontosságát, az a jelentősége, hogy amekkora erővel rávilágít a gépkocsi fényszórója, a prizma akkora erővel fogja visszaverni annak fényét. Így ha lemerülőben van a lámpád, a prizma akkor is szolgálja a biztonságodat.
A macskaszem gyártása közben, egyetlen cicusnak sem esett bántódása, szóval nyugiba felrakhatod a bringádra.
Vegyél lámpát, hiszen valaki vár rád!
Láthatósági mellény. Némi homály fedi, hogy hol és mikor kell a mellényt használni. Bármikor hordhatod, a lényeg, hogy biztonságban érezd magad, ami viszont tény, hogy a fényvisszaverő mellény vagy ruházat használata lakott területen kívül sötétedés után vagy rossz látási viszonyok közt kötelező. Értettem, igenis, parancs pihenj.
Nadrág összefogó:
Nemcsak a gatyeszodat védi, de extra fényvisszaverő csíkkal is el van látva. (Bringadivat)
RK